Lekcia podľa románu F. Dostojevského „Chudobní ľudia“. Rozvoj lekcie F.M

27.05.2021
Vzácne nevesty sa môžu pochváliť, že majú so svokrou vyrovnané a priateľské vzťahy. Zvyčajne sa stane opak
28.03.2013 24934 2567

Lekcia 55 f. m. Dostojevskij: stránky života a tvorivosti. príbeh "biele noci"

Ciele: stopa životná cesta spisovateľ; recenzie románov; vymeniť si dojmy o prečítanom príbehu „Biele noci“.

Počas vyučovania

I. Spracujte tému vyučovacej hodiny.

1. otvárací prejav učitelia.

F. M. Dostojevskij sa zapísal do dejín ruskej a svetovej literatúry ako spisovateľ-filozof, pretože stredobodom jeho románov bolo vždy filozofické problémy. Odhalenie tohto problému vysvetľuje hlboký záujem spisovateľa o tajomstvá vnútorného sveta človeka, o psychologickú analýzu jeho osobnosti. Jeho hrdinovia sa zvyčajne zameriavajú na vyriešenie niektorých filozofický problém, nezaujíma ich domáca stránka života. " Rusi chlapci,“ ako Dostojevskij nazýval svoje obľúbené postavy, prekypujúce nápadmi a vášňami. Základom konfliktov v jeho románoch je vnútorný boj v dušiach postáv a boj týchto postáv, rozorvaných rozpormi, medzi sebou. Podstatou tohto zápasu je riešenie otázky dobra a zla.

K modernému svetu, ktorý pošliapal večné duchovné hodnoty a zabudol na morálne ideály, Dostojevskij stavia do protikladu ideál Krista, ktorý chápe ako duchovnú krásu, ktorá spasí svet.

Hrdinovia Dostojevského sú trápení problémami, ktoré znepokojovali samotného autora. Osobitnú pozornosť by sme mali venovať verejnému postaveniu spisovateľa, pôvodu jeho filozofie. Informácie o živote Fjodora Michajloviča pomôžu obnoviť spoločensko-politický obraz života Ruska počas vytvárania Zločinu a trestu, jedného z najkomplexnejších románov svetovej literatúry.

2.Študentská správa o živote a diele spisovateľa.

Spisovateľov otec Michail Andrejevič Dostojevskij patril do šľachtickej rodiny Rtiščevovcov. Jeden z jeho predkov dostal dedinu Dostojevo v provincii Podolsk, odkiaľ pochádza jeho priezvisko.

Jeho matka je Maria Fedorovna, rodená Nechaeva.

Michail Andrejevič vyštudoval Lekársko-chirurgickú akadémiu, v roku 1812 bojoval proti Napoleonovi a po odchode do dôchodku sa usadil v Moskve, kde bol vymenovaný za lekára Mariinskej nemocnice pre chudobných. Tu sa 30. októbra (11. novembra) 1821 narodil F. M. Dostojevskij.

V roku 1838 mladý muž vstúpil do hlavnej (Petrohradskej) vojenskej inžinierskej školy, ktorú absolvoval v roku 1843, po ktorom bol zapísaný do tímu inžinierov v Petrohrade. V roku 1837 zomrela jeho matka Maria Fedorovna a v roku 1839 jeho otec náhle zomrel na apoplexiu. Táto správa šokovala budúceho spisovateľa natoľko, že dostal nervový záchvat, ktorý ešte zhoršili klebety, že jeho otec nezomrel prirodzenou smrťou, ale zabili ho roľníci. Choroba prerástla do epilepsie, ktorá spisovateľa trápila celý život.

Ponižujúca chudoba, robenie niečoho nemilovaného - to všetko podnietilo Fiodora Michajloviča odísť do dôchodku, aby sa mohol úplne venovať literárnej práci.

V roku 1846 uzrelo svetlo sveta prvé pôvodné dielo Dostojevského Chudobný ľud, ktoré autorovi prinieslo mimoriadny úspech. Belinského to potešilo, ako aj spisovateľov, ktorí tvorili okruh „prírodnej školy“.

Obraz Petrohradu, obraz „ mužíček“, téma psychologickej duality ľudskej osobnosti, ktorá vznikla v „Chudobníkoch“, bude pokračovať v dielach zo 40. rokov: „Dvojník“ (1846), „Biele noci“ (1848), „Netochka Nezvanova“ ( 1846 – 1849).

Takže rok 1849... „Vystaviť trest smrti zastrelením“... Za čo? prečo?

3.Zostavenie plánu-náčrt o živote a diele spisovateľa.

1) "Podlieha trestu smrti ...".

2) V Mŕtvom dome. Roky exilu v zahraničí i doma.

3) "Anna Grigoryevna Snitkina - holubica medzi vranami."

4) Skvelé romány spisovateľa:

- román-fejtón "Ponížený a urazený";

- román-priznanie "Zločin a trest";

- román o vzdelávaní "Teenager";

- syntéza románu "Bratia Karamazovovci".

4.Záverečné slovo učiteľa.

Svetonázor spisovateľa, ktorý sa odráža v jeho dielach, je dosť rozporuplný. Spisovateľ nezdieľal názory ani revolučných demokratov, ani západniarov, ani slavjanofilov na budúcnosť Ruska. Snažil sa nájsť vlastné riešenie, bol si istý, že Rusko má špeciálne historické poslanie. Spolu so svojimi hrdinami Dostojevskij intenzívne hľadá pravdu; nie nejaký vyšší, filozoficko-abstrakt, ale pravdu, ktorú si človek vytrpel ťažkou cestou osobných hľadaní, bludov a pochybností. Táto pravda je podľa spisovateľa nablízku, vždy bola hlbokou podstatou Ruska, jeho ľudu. Rusko neoživia novovynájdené učenia a teórie, ale návrat k najvyšším duchovným hodnotám láskavosti, lásky a milosrdenstva, známym už od biblických čias.

5.Výmena dojmov o príbeh "Biele noci"(1848).

Prečo je tento diel pomenovaný? sentimentálna romantika?

V akom prostredí sa príbeh odohráva?

Aké udalosti sú zobrazené na stránkach príbehu? (Krátke prerozprávanie.)

Ako sa cíti hlavná postava príbehu? prečo?

Aké pocity vo vás dielo vyvolalo?

Stiahnite si materiál

Celý text nájdete v súbore na stiahnutie.
Stránka obsahuje iba zlomok materiálu.

Sekcie: Literatúra

Trieda: 9

Ciele lekcie:

  • zlepšiť literárne schopnosti študentov stredných škôl;
  • rozvíjať zručnosti analýzy literárneho textu;
  • rozvíjať výskumnú kultúru žiakov deviateho ročníka;
  • pestovať úctu k ľudskej osobe;
  • vzbudiť v čitateľovi záujem o dielo spisovateľa.

Ciele lekcie:

  • organizovať aktivity na zostavovanie tematických čŕt literárneho typu;
  • vyzdvihnúť rysy Dostojevského inovácie v obraze „malého človeka“;
  • zlepšiť videnie vzťahu obrazového systému a žánrové vlastnosti Tvorba;
  • zabezpečiť plnenie skupinových čiastkových rešeršných úloh na základe porovnania rôznych interpretácií literárneho textu.

Priebeh lekcií

Lekcia 1

1. Organizačný moment.

2. Vyvolávanie záujmu. Snímka 2 (príloha 1) .

„Človek je záhada. Musí sa to rozlúštiť, a ak si to celý život rozmotával, tak nehovor, že si premárnil čas; Som zapojený do tohto tajomstva, pretože chcem byť muž ... “

F. M. Dostojevskij.

3. Úvodný prejav učiteľa .

Prečítali ste si román „Chudáci“ a zoznámili sa s výrokom veľkého spisovateľa o jeho umeleckom kréde. Čo je hlavnou témou tvorby tohto autora?

Človek a jeho vnútorný svet.

Táto vlastnosť sa u Dostojevského stane definujúcou a bude sa nazývať psychologizmus. Táto vlastnosť spisovateľovej prózy sa objavila pod vplyvom mladého kritika Valeriana. Maikov, s ktorým bol začínajúci autor členom krúžkov bratov Beketovcov, M. V. Petraševského, S. F. Durova. Maikov uvádza ako hlavnú úlohu modernej literatúry psychológia, náuka o ľudskej prirodzenosti. snímka 3

„Gogoľ aj Dostojevskij zobrazujú skutočné okolnosti. Gogoľ je však predovšetkým spoločenský básnik; Pán Dostojevskij je prevažne psychologický. Pre jedného je jednotlivec dôležitý ako predstaviteľ určitej spoločnosti alebo určitého okruhu; pre iného je samotná spoločnosť zaujímavá svojim vplyvom na osobnosť jednotlivca.

Ako sa nazýva trend v umení a literatúre 19. storočia, ktorý sa vyznačuje „obrazom typického človeka v typických podmienkach“:

a) sentimentalizmus;

b) romantizmus;

c) realizmus;

d) klasicizmus?

Román „Chudobní ľudia“ bol významným literárnym debutom spisovateľa. Autor sa zaujímal o zvláštny typ človeka, objavený svojho času Puškinom, Gogoľ. Tento záujem je uvedený v názve. Nadšenie bolo všeobecné, neznámy mladý spisovateľ sa stal jedným z účastníkov „prírodnej školy“ a jeho práca otvorila jej druhý almanach „Petersburg Collection“, vydaný v roku 1846. Vládca myšlienok V. G. Belinsky sa po prečítaní románu vzrušene spýtal jeho autora (Snímka 4): „Rozumieš sám sebe, že si to napísal?“ - „Bola to tá najkrajšia minúta v mojom živote.“ F. M. Dostojevskij.

Prečo si myslíte, že román získal slávu ešte pred vydaním?

Jeho téma nadchla čitateľov naliehavými problémami našej doby.

Prečítajte si „stránky z denníkov“ s vašimi komentármi k dielu.

4. Diskusia študentov o emocionálnom vnímaní románu.

Aký typ hrdinu znepokojuje spisovateľa v románe?

Malý muž.

Snímka 5: „Česť a sláva mladému básnikovi, ktorého múza miluje ľudí na povalách a v pivniciach a hovorí o nich obyvateľom pozlátených komnát: „Veď aj to sú ľudia, vaši bratia!“

V. G. Belinský.

Slovo učiteľa:

Téma „malého človiečika“ bola získaná utrpením ruskej literatúry v prvej polovici 19. storočia. Dokážte alebo spochybňujte túto tézu.

(Študenti uvádzajú príklady diel A. S. Puškina, N. V. Gogola venovaných tejto téme.)

5. Stanovenie cieľa

Aký je význam nadpisu?

Čo nové k téme priniesol Dostojevskij?

Aké črty tradície a inovácie sú prítomné v obraze Devushkina?

Ako vlastnosti žánru sprostredkúvajú ideologický obsah?

Správne ste určili našu cestu práce na štúdiu románu. Tu sú naše úlohy:

Ako názov románu spolu s deklaráciou známej témy prezrádza nový aspekt v jeho zvuku?

Aké tematické črty obsahuje obraz Makara Devushkina?

Určite stupeň inovácie spisovateľa v obraze „malého muža“.

Pre efektívnu prácu sa rozdelíme do skupín. Na dokončenie úlohy a diskusiu o výsledkoch pozorovaní máte 25 minút v nasledujúcej lekcii.

Skupina 1 Žánrové a štýlové črty diela.

Skupina 2. Makar Devushkin a jeho „predchodcovia“

Skupina 3. "Dvojčatá" hlavného hrdinu v románe.

Skupina 4. Korelácia tradície a inovácie v "Chudobní ľudia".

(Trieda je rozdelená do skupín pre kolektívne riešenie problémov.)

6. Samostatná práca v skupinách

2. lekcia

1. Kolektívny dialóg.

Žiaci si zapisujú výsledky medzistupňov. Otázky sú zoskupené podľa jednoty vzdelávacej úlohy, ale diskusia prebieha v logike riešenia ústredného problému „Malý muž: typ alebo osobnosť? (V abstrakte za otázkou nasleduje číslo skupiny, ktorá odpovedá.)

Porovnajte schémy obrazových systémov „The Stationmaster“, „Overcoat“, „Bela“, „Poor People“, ktoré ste vytvorili doma ako pokročilú úlohu. Prečo tak kolosálne rastie obrazový systém Dostojevského román o „malom človeku“? - 2. skupina.

V súlade so žánrom románu, ktorý si zvolil autor.

Zamyslite sa nad význammi názvov diel a porovnajte ich – skupina 2.

Názov „Staničný prednosta“ naznačuje sociálne postavenie hlavného hrdinu. „Bronzový jazdec“ je symbolom ľahostajnosti štátu k osudu „malého muža“, ignorujúceho jeho nádeje a potláčania jednotlivca. "Overcoat" - predmet uctievania Bashmachkin, nájdenie zmyslu existencie, spôsob sebapotvrdenia.

Prečo je názov Dostojevského románu formulovaný v množnom čísle? - 3. skupina

Ktoré slovo v názve je logicky zdôraznené? - 4 skupina.

Dostojevskij zdôrazňuje slovo „ľudia“, čím ukazuje nielen chudobu postáv, ale aj ich sny, plány na zmenu ich života, starostlivosť o blížneho a zmysel pre dôstojnosť.

Pomenujte „dvojníkov“ Makara v románe a prečítajte si epizódy diela, čo dokazuje, že máme pred sebou „malých ľudí“ - skupina 3. Študenti menujú úradníka Gorshkov, Pyotr Pokrovsky, Zakhar Prokofievič, Emelyan Ivanovič, Teresa. Na dôkaz správnosti úsudkov sa čítajú kľúčové epizódy – skupina 3.

Nájdite v Devushkinových úvahách odkazy na literárnych hrdinov, ktorí sú s ním príbuzní, pokiaľ ide o príslušnosť k typu „malého muža“ - skupina 2.

"Teraz som na rade ja" riaditeľ stanice„Čítal som to tu vo vašej knihe; veď ti poviem mami, stáva sa, že bývaš, a nevieš, že máš vedľa seba knihu, kde máš celý život vyskladaný ako na prstoch ... Veď ja cítim to isté, len tak, ako v knihe, a ja sám som sa niekedy ocitol v rovnakých situáciách, ako, zhruba povedané, tento Samson Vyrin, chudák. Áno, a koľko Samsonovských Vyrinov chodí medzi nami, také nešťastné srdcia! . Sám som to videl - je to všade okolo mňa životy; aspoň Tereza - načo chodiť ďaleko! - tu aspoň náš úbohý úradník, - koniec koncov, je to možno ten istý Samson Vyrin, len má iné priezvisko, Gorshkov “...

Analyzujte formu rozprávania v "The Stationmaster", "The Bronze Horseman", "The Overcoat", "Bel". Počujeme v týchto dielach reč „malých ľudí“? - 2 a 4 skupiny.

V „Plášťovi“ a „Bronzovom jazdcovi“ je rozprávanie zverené autorovi, v „Staničnom prednostovi“ rozpráva o udalostiach, samotný Maxim Maksimych rozpráva o vzťahu Bela a Pečorina. V „The Overcoat“ nepočujeme iba monológy hrdinu - autor otvorene hovorí: „Musíte vedieť, že Akaky Akakievich hovoril väčšinou s predložkami, príslovkami a nakoniec s takými časticami, ktoré absolútne nemajú žiadny význam. Ak bola záležitosť veľmi ťažká, potom dokonca túto frázu vôbec nedokončil ... “V Prednostovi stanice je hrdina poverený rozprávať o svojich nešťastiach, ale čitateľ sa tento príbeh dozvie od rozprávača. Z pier Vyrina znejú spomienky na Dunyu. Eugene v Bronzovom jazdcovi vo forme nevhodne priamej reči sníva o budúcom šťastí s Parasha. Maxim Maksimych je úžasný rozprávač, ktorý rozumie svetu prírody a pocitom ľudí. Ale nie je to psychológ. Preto autor potulnému dôstojníkovi „naučí“ portrét „cudného muža“ Pečorina.

Aké vlastnosti Devushkin rozprávač odhaľuje v epištolárnej forme - skupina 1.

Najprv hovorí sám Devushkin, potom vidíme bolestivý proces osobného rastu hrdinu v boji o nájdenie vlastnej „slabiky“, nakoniec listy ukazujú, že Makarov okruh obáv sa neobmedzuje len na neho a Varenku. Hrdina pomáha blížnemu.

Prezentácia snímky 7 s listom Dostojevského jeho bratovi Michailovi Michajlovičovi.

Porovnajte pisateľov list s jeho bratom a Devuškinovými posolstvami. Prečo autor románu neprijal Belinského výčitky pre jeho neschopnosť „prekonávať prekážky zo strany jazyka a formy“?

- „Nezrelý“ spôsob Dostojevského je inovatívnym prostriedkom, pokusom hovoriť „tvrdohlavým jazykom“ „malého človeka“ a potvrdiť jeho dôstojnosť.

Ukážka snímok 8, 9, 10 s citátmi od Bachtina, Vinogradova, Dostojevského o inovácii štýlu „Chudákov“:

M. M. Bachtin. Problémy Dostojevského poetiky.

"Po prvý raz v Dostojevskom hovorí drobný úradník toľko a s takými tonálnymi vibráciami."

V. V. Vinogradov.

„Nechápu, ako môžete písať takým štýlom. Vo všetkom sú zvyknutí vidieť spisovateľovu tvár, ale ja som tú svoju neukázal. A oni netušia, o čom Devuškin hovorí, a nie ja, a že Devuškin nemôže povedať inak. Zistilo sa, že román je natiahnutý, ale nie je v ňom žiadne zbytočné slovo.

F. M. Dostojevskij.

Znovu si prečítajte Makarove listy a dokážte, že jeho sny a myšlienky robia osobnosť titulárneho poradcu duchovne bohatším ako postavy jeho predchodcov v galérii „malých ľudí“

2 skupina.

(Listy z 12. apríla (s. 17 - 18), 22. júna (s. 59 - 60), 5. septembra (s. 121 - 122) - náchylnosť k utrpeniu iných;

12. jún (s. 55) „Oboznámili ma s príslovím ...“ - nedostatok pokory v porovnaní s Bašmačkinom, rozhorčenie nad výsmechom;

Prečo Dostojevskij opakuje epizódu z plášťa (prijatie významnou osobou), ale mení jej výsledok? Prečo Gorškov zomiera po šťastnom verdikte súdu?

Makarove listy nám ukazujú, že má niektoré z tradičných tematických čŕt „malého človiečika“ (po odpovediach skupiny 4 sa na tabuli ako zhrnutie objaví snímka 11 so závermi):

1. Nízke, chudobné, podriadené sociálne postavenie

2. Utrpenie z vedomia vlastnej slabosti a chýb.

3. Nedostatočný rozvoj osobnosti.

4. Ostrosť životných skúseností.

5. Uvedomenie si seba ako „malého človiečika“ a túžba presadiť si svoje právo na život.

Dostojevského inovácia vo vývoji témy je však obrovská: (12 snímok)

Jeho hrdina je obklopený „dvojníkmi“.

Nie je izolovaný od komunikácie s ľuďmi: svet „malého muža“ rastie.

Devushkin nielenže vyzýva na súcit, ale poskytuje aj aktívnu pomoc svojmu susedovi.

Sny Dostojevského hrdinu sa neobmedzujú len na pohodlie každodenného života: sníva o láske a literárnom úspechu.

Postavy románu neobstoja v skúške šťastia.

Prečítajte si Makarov posledný list. Aké pocity vyvoláva?

Tragické pre zúfalstvo z Varenkinho odchodu a komické pri sťažovaní sa na koniec tvorenia „slabiky“.

O akej kvalite Dostojevského prózy to svedčí?

O psychológii; podtext, podhodnotenie odráža tragickú situáciu.

Ukážka 3 diapozitívov s vyjadrením V. Maykova.

Anikin tvrdí: „Pri zobrazovaní „chudobných ľudí“ Dostojevskij začal skôr popieraním „malého človiečika“: Devuškini (Procharchini, Goľadkini atď.) znetvorení chudobou sú znázornení ako karikatúra, spisovateľa poháňa zmysel pre protest, a ukazuje, že „takto sa nedá žiť“, ako žijú hrdinovia jeho raných diel. A toto, pripomíname, je už úplne iným smerom ako potvrdenie témy „malého človeka“. - Súhlasíte s názorom literárneho kritika?

2. Zhrnutie lekcie.

Dostojevskij považoval svoje tvorivé krédo za potrebu „s plným realizmom otvoriť osobu v osobe“. Podarilo sa mu to. „Ponížení a uražení“ budú plnohodnotnými hrdinami celej prózy spisovateľa, ale stanú sa hlavnými postavami „Dvojníka“ (1846), „Pán Prokharchin“ (1846), „Polzunkov“, „A Román v deviatich listoch“ (1847). Ukazuje sa, že „Chudobní ľudia“ nie sú jediným dielom Dostojevského epištolárneho žánru. Domáce úlohy vám tiež dajú šancu pracovať v žánri písania.

3. Domáca úloha (13 snímok).

1. - Vo svojej poslednej správe Makarovi Varenka píše: „Napíšem ti, priateľ môj, sľubujem, ale len Boh vie, čo sa môže stať ...“. Napíšte Varenkin odkaz, v maximálnej možnej miere podľa autorkinho štýlu.

2. Napíšte list priateľovi o Poor Folk a postavách z románu.

3. Vytvorte esej „Moja obľúbené písmeno v "Chudáci"

4. Urobte lingvistickú analýzu jedného z písmen v románe

5. Vytvorte diskusiu „Úloha apelov na pochopenie pocitov postáv“

Literatúra:

  1. Pushkin A. S. Dramatické diela. Próza. /Enter. článok G. Volkova. - M., umelec. lit., 1982, s. 217 - 226.
  2. Príbehy Gogol N.V. Petersburg. Doslov S. Bocharová - M., „Sovy. Rusko“, 1978, s. 133 - 170.
  3. Lermontov M. Yu.Diela v 2 zväzkoch, zväzok 1. - M., Pravda, 1990, s. 456 - 488
  4. Dostojevskij F. M. Chudobní ľudia. Biele noci. Ponížený a urazený / cca. N. Budanová, E. Semenov, G. Frindler. - M., Pravda, 1987, s. 3 - 114.
  5. Bachtin N. M. Problémy Dostojevského poetiky. - M. 1979
  6. ruskí spisovatelia. Bibliografické slová. [o 2. hodine]. časť 1 A-L / ed. počítať : B. F. Egorov a ďalší, ed. P. A. Nikolajev. - M.: Osveta, 1990, s. 268 - 270
  7. Anikin A. A. Téma „malého muža“ v ruskej klasike / / v knihe. : Petrenko L.P., Anikin A.A., Galkin A.B. Témy ruskej klasiky. Učebnica - M.: Prometheus, 2000, s. 96 - 120
  8. Jakušin N. Veľký ruský spisovateľ. // v knihe. : F. N. Dostojevskij. Izb. eseje / vyd. počítať : G. Belenky, P. Nikolaev; M., výtvarník. lit. 1990, str. 3 - 23
  9. Literatúra: Ref. školy / Vedecký. vývoj a spol. N. G. Bykova - M., Filológ - Spoločnosť "Slovo", 1995, s. 38 - 42
  10. Kutuzov A. G., Kiselev A. K., Romanicheva E. S. Ako vstúpiť do sveta literatúry. 9 buniek : Metóda. Prínos / Pod. vyd. A. G. Kutuzová. - 2. vyd. , stereotyp. - M.: Drop, 2001, s. 90 - 91.

Dostojevského román „Chudáci“ sa študuje na hodinách literatúry v 9. ročníku. Takáto hlboká práca si vyžaduje serióznu analýzu a všestranný prístup, ako aj kompetentnú prípravu pred čítaním a porozumením. Informácie obsiahnuté v našom článku vám pomôžu pochopiť zložitosť literárny rozbor a zámer autora. Plné a stručná analýza diela sú uvedené nižšie.

Stručná analýza

Rok písania– V máji 1845 dokončil Dostojevskij prácu na románe.

História stvorenia- autor si uvedomil svoj dávny sen „dať právo hovoriť“ tým, ktorí sú v živote pod čiarou dobre živeného úspešného života. Na románe pracoval niečo vyše roka, pričom ako prototypy postáv využíval svojich príbuzných a známych a požičal si obrázky prírody zo spomienok z detstva.

Téma- téma „malý muž“, chudoba, osamelosť, nespravodlivosť.

Zloženie- list o histórii korešpondencie. Román pozostávajúci z listov hlavných postáv, z ktorých posledný píše Varvara v deň svadby.

Žáner- epištolárny román.

Smer medzi romantizmom a realizmom (sentimentalizmus).

História stvorenia

Román „Chudáci“ vznikol dávno predtým, ako uzrel svetlo sveta. Prototypmi postáv boli príbuzní a priatelia Dostojevského, vtedy ešte verejnosti neznámeho, začínajúceho spisovateľa. Vo svojom živote videl Fjodor Michajlovič veľa ľudí v núdzi, chudobných a hladujúcich. Jeho otec bol lekár a ich rodina si prenajala dom v tej istej budove ako nemocnica.

Ako dieťa si Dostojevskij pamätal veľa príbehov tých ľudí, ktorí sa ocitli v chudobe. AT skoré roky autor sa živo zaujímal o život ľudí, ktorí klesli na samé dno, žijúcich v petrohradských slumoch.

Bohatá nekonzistentnosť duchovný svet a vonkajšia bolestná chudoba vyvolala túžbu napísať vážne dielo, ktoré by odhalilo charaktery a problémy ľudí žijúcich na hranici chudoby. V roku 1844 Dostojevskij opustil svoju prácu (kresliar) a vyskúšal sa ako spisovateľ. Nová cesta sa mladému talentu dostáva s ťažkosťami, a tak preruší prácu na knihe a ujme sa prekladu Balzacovej „Eugenie Grande“.

Dielo Balzaca inšpiruje Dostojevského a chopí sa kreativity s novým elánom. Na jar 1845 autor dokončuje prácu na Chudobných ľuďoch. Toto je prvé seriózne dielo Dostojevského, ktoré bolo kritikmi a čitateľmi prijaté viac ako priaznivo. Za zmienku stojí skutočnosť, že autor 3-4 roky opravoval svoj román, berúc do úvahy pripomienky kritikov. V roku 1846 vyšiel román v petrohradskej zbierke. Dostojevskij vo svojich tvorivých poznámkach počas obdobia práce na diele naznačil úlohu autorského obrazu v diele: bez toho, aby ukázal „tváre autora“, aby dal slovo hrdinom. Skutočne sa mu podarilo vykresliť realitu očami samotných postáv.

Existuje verzia, ktorá dopĺňa hlavný príbeh stvorenia a robí ho poetickejším. Jedného dňa sa F. M. Dostojevskij vracal domov po nábreží Nevy a zrazu sa naňho zmocnil náhľad. Videl okolitý obraz úplne inými očami, očami tých, ktorí sú v núdzi, ktorí si nie sú istí zajtrajškom, ktorých svet je chladný a nepríjemný. Toto chápanie odvrátenej stránky života zapôsobilo na spisovateľa natoľko, že sa pustil do práce na románe.

Téma

Prezradil Dostojevskij téma života ľudí ktorí sú vplyvom okolností nútení sa vo všetkom obmedzovať. V ruskej literatúre je to téma „malého človeka“ (v tomto prípade „malých ľudí“), ktorý napriek svojmu biednemu životu miluje, premýšľa, sníva a koná vysoko duchovné skutky.

Základná myšlienka román, že chudobní ľudia sú hodní súcitu, účasti a spravodlivosti vo vzťahu k nim, čo nebolo a ani nemohlo byť v r. moderný autor Rusko. Nepreniknuteľná chudoba, beznádej, neschopnosť niečo zmeniť – to je to, čo sa prelína celým príbehom. Autor zdôraznil, že napriek krutosti okolností sa ľudia cítia, žijú, trpia, majú vysoké ašpirácie, sú duchovne bohatí a hrdí. Problémy románu tak široký, že sa napriek spisovateľovej neskúsenosti vyrovnal dielam klasikov.

Spisovateľova túžba cez vnútorný svet postáv ukázať nielen materiálnu chudobu, ale aj biedne, hnané postavenie človeka, ktorý je sám so sebou v rozpakoch, nerešpektuje, nepovažuje sa za hodného byť šťastný. Toto obsahuje myšlienka a význam mena Tvorba. Hlavná hrdinka Varvara Dobroselova, zahnaná životom do kúta, prichádza na to, že sa potrebuje vydať za muža, ktorý jej kedysi zničil česť. Situácia, do ktorej autor stavia svoje postavy, je natoľko tragická, že po prečítaní románu čitateľa neopúšťa pachuť zúfalstva.

Zloženie

Kompozícia románu bola ovplyvnená západnou literatúrou, mnohé momenty v knihe odrážajú diela Balzaca, Rousseaua, Goetheho. Hlavnou kompozičnou črtou románu je fakt, že v podstate ide o list o histórii v listoch. Forma písania sa stáva kompozičnou formou aj zápletkou. Do popredia sa dostáva vnútorný svet spisovateľa (Barbara a Makar), a nie udalosti odohrávajúce sa okolo. Táto brilantná technika urobila Dostojevského dielo nesmrteľným, preslávila ho ako originálneho geniálneho spisovateľa.

hlavné postavy

Žáner

Román v listoch, epištolárny román, román-dialóg. V románe „Chudáci“ je analýza žánrových vlastností rovnako dôležitá ako sémantická stránka diela. Epištolárny žáner dosiahol svoj vrchol v západnej literatúre, v ruštine - jeho majstrom sa stal Dostojevskij. Napriek tomu, že ide o prvý spisovateľkin román, je v systéme „forma-obsah“ veľmi harmonicky zložitý.

Skúška umeleckého diela

Hodnotenie analýzy

Priemerné hodnotenie: 4.7. Celkový počet získaných hodnotení: 83.

Predmet: F.M. Dostojevského. "Chudobní ľudia". Originalita žánru románu v listoch. Inovácia v interpretácii témy „malý muž“.

Cieľ:

Pokračovať v oboznamovaní študentov s prácou F.M. Dostojevskij; predstaviť román „Chudáci“; ukázať znaky žánru románu v listoch;

Rozvíjať analytické myslenie, reč, pamäť;

Podporovať kultúru čítania; schopnosť porozumieť iným ľuďom, empatie a súcitu.

Vybavenie: portrét F.M. Dostojevskij, prezentácia, vyjadrenie F.M. Dostojevského.

Počas vyučovania

ja. organizačné štádium.

II. Aktualizácia znalostí.

    Recepcia "Brainstorm".

"Malý muž". Čo je to za človeka?

bezmocný

nešťastný

ponížený

chudobný

Malý muž

urazený

utláčaný

rozdrvený

znevýhodnené

urazený

Stanovenie cieľov.

2. Výmena dojmov z prečítaného románu.

Aký dojem na vás urobil prvý román Fiodora Michajloviča Dostojevského?

Čo sa vám na tomto románe páčilo?

Čo ste na ňom našli nové a nezvyčajné?

Aké otázky to pre vás vyvolalo?

Teraz si, prosím, zapamätajte, ako sa volá trend v umení a literatúre 19. storočia, ktorý sa vyznačuje „obrazom typického človeka v typických podmienkach“:

a) sentimentalizmus; b) romantizmus;c) realizmus; d) klasicizmus?

III. Formovanie nových konceptov a metód konania.

1. Správa študenta.

Študent, ktorý dostal špeciálnu úlohu, vypracuje správu o živote a diele F.M. Dostojevskij (prezentácia).

2. Konverzácia.

Písanie na tabuli:

„Človek je záhada. Musí sa to rozlúštiť, a ak si to celý život rozmotával, tak nehovor, že si premárnil čas; Som zapojený do tohto tajomstva, pretože chcem byť muž ... “F.M. Dostojevského.

Prečítajte si vyhlásenie napísané na tabuli. Táto fráza stelesňuje hlavný životný a tvorivý princíp veľkého spisovateľa, inými slovami, jeho krédo.

Teraz, keď ste si prečítali román „Chudáci“ a zoznámili sa s výrokom veľkého spisovateľa o jeho umeleckom kréde, skúste určiť, čo je Hlavná téma kreativita tohto autora?Človek a jeho vnútorný svet.

Táto vlastnosť sa v Dostojevskom stane určujúcou a bude sa nazývaťpsychológia .

Román "Chudáci" sa stal významným literárnym debutom spisovateľa. Autor zobrazil zvláštny typ človeka, objavený svojho časuPuškin a Gogoľ a uvedené v názve románu. Niekedy sa tento typ nazýva aj „malý muž“.

Nadšenie bolo všeobecné, neznámy mladý spisovateľ sa stal jedným z účastníkov „prírodnej školy“ a jeho práca otvorila jej druhý almanach „Petersburg Collection“, vydaný v roku 1846. Vládca myšlienokV.G. Belinský po prečítaní románu sa nadšene spýtal jeho autora: „Rozumieš sám sebe, že si to napísal? "Bola to najkrajšia minúta v mojom živote," priznal neskôr F.M. Dostojevského.

Prečo si myslíte, že román získal slávu ešte pred vydaním?

Jeho téma nadchla čitateľov naliehavými problémami našej doby.

Aký typ hrdinu je v ňom zobrazený?Malý muž.

Máš pravdu. To bol dôvod obrovského úspechu prvého románu F. M. Dostojevského. Tu je návod, ako V.G. Belinsky: „Česť a sláva mladému básnikovi, ktorého múza miluje ľudí na povalách a pivniciach a hovorí o nich obyvateľom pozlátených komôr: „Veď aj to sú ľudia, vaši bratia!

2. Výskumná práca . Skupinová práca.

Dokážte alebo spochybnite túto tézu: „Tému „malého človiečika“ získala ruská literatúra v prvej polovici 19. storočia utrpením.

Študenti uvádzajú príklady z diel A.S. Puškin, N.V. Gogol venovaný tejto téme. Prezentácia rečníka z každej skupiny. Hodnotenie.

3. Konverzácia

Aké črty tradície a inovácie sú prítomné v obraze Devushkina?

Aký je význam nadpisu?

práca so slovnou zásobou

Epištolárny román alebo román v listoch - druh románu, čo je cyklus listov jednej alebo viacerých postáv. Listy vyjadrujú emocionálne zážitky postáv, odrážajú ich vnútorný vývoj. Žáner vznikol v 17. storočí, no stal sa populárnym v literatúre 18. storočia, najmä v tvorbe sentimentalistických spisovateľov. V literatúre romantizmu pokračoval vývoj žánru. Epištolárny román existuje dodnes.

Ako vlastnosti žánru sprostredkúvajú ideologický obsah?

Aké sú hlavné črty obrazu Makara Devushkina?

Určte stupeň inovácie spisovateľa v obraze „malého muža“.

Známy literárny kritik M.M. Bachtin vo svojom diele „Problémy Dostojevského poetiky“ napísal o spisovateľovej inovácii v zobrazovaní „malého človeka“: „V Gogolovom svete autor Chudobného ľudu urobil „koperníkovskú revolúciu“, čím sa predmet obrazu nestal. realitu hrdinu, ale jeho sebauvedomenie ako realitu druhého rádu“.

IV. Aplikácia. Formovanie zručností a schopností.

1. Pracujte v skupinách.

1 skupina. Životné podmienky postáv v románe. Vytvorte syncwine.
Záver: hrdinovia románu majú chudobné, biedne životné podmienky.
2 skupina. Ľudia, ktorých naši hrdinovia stretávajú.
Úloha: Povedz o hrdinoch, ktorých osudy opisujú v listoch hrdinovia románu.Vytvorte syncwine.
Záver: všade okolo chudoba, ktorá vedie ľudí k smrti. Títo ľudia vyvolávajú vo Varenke a Devuškinovi ľútosť.
3. skupina. Popis Petrohradu. Krajina.
Úloha: nájdi popis prírody, Petrohrad, všímaj si, aké farby používa Dostojevskij.Vytvorte syncwine.
Záver: opis krajiny Petrohradu je postavený na kontrastoch. Tieto opisy pomáhajú pochopiť vnútorný svet postáv.
4 skupina. Obraz Makara Devushkina a Barbary.Vytvorte syncwine.
Z každej skupiny je jeden rečník. Hodnotenie.

Povedz mi, sú v našich životoch „malí ľudia“?

Dostojevského pohľad na „malého človeka“ spočíva v tom, že zobrazil prebúdzanie ľudskej osobnosti, protest proti odosobňovaniu človeka. Dostojevskij je psychologický spisovateľ.

2. Test podľa románu „Chudáci“ od F. Dostojevského (individuálne)

1. Dostojevskij v rozvíjaní témy „malého človiečika“ pokračuje v tradícii

A) Turgenev a Puškin; B) Puškin a Lermontov;

B) Puškin a Gogoľ; d) Radishchev a Tolstoj; e) Karamzin a Gogoľ.

2. Dostojevského „Krstný otec“ v literatúre, ktorý vysoko ocenil jeho román „Chudobní ľudia“, sa stal:

A) V. Belinskij B) N. Gogoľ C) A. Puškin d) L. Tolstoj e) N. Černyševskij.

3. Pomenujte prvé dielo Dostojevského.

A) „Biele noci“ b) „Zločin a trest“ c) „Chudobní ľudia“ d) „Démoni“ e) „Zápisky z podzemia“

4. Uveďte formu písania románu „Chudáci“

5. Makar Devushkin

A) 18 rokov b) 24 rokov c) 35 rokov d) 40 rokov e) 47 rokov

6. O kom Devuškin píše: „Taký šedovlasý, malý; chodí v takých mastných šatách, že ho bolí pohľad ... trasú sa mu kolená, trasú sa mu ruky ... Má rodinu - manželku a tri deti “?

A) Emeljan Ivanovič b) Gorškov. C) Pokrovskij d) Bykov e) Ratazjajev.

A) Puškinova Piková dáma b) Puškinova rozprávka o Belkinovi c) Gogoľov Vládny inšpektor d) Karamzinova úbohá Líza e) Fonvizinov podhubie.

8. Koho sa dozvedáme z Varenkinho listu: „Tu mi oznámil, že hľadá moju ruku, že považuje za povinnosť vrátiť mi česť, že je bohatý, že ma po svadbe vezme k sebe. stepná dedina“?

A) O Emeljanovi Ivanovičovi b) O Pokrovskom C) O Gorškovovi d) O Bykovovi e) O Ratazjajevovi.

9. Pomenujte román F. Dostojevského.

A) Vzkriesenie b) Anna Karenina c) Otcovia a synovia d) Zločin a trest e) Oblomov.

Osobný test. Odpovede: 1. c 2. a 3. c 4. c 5. e 6. b 7. b 8. d 9. d

Formatívne hodnotenie aktivít na hodine hodnotiteľom

Celé mená študentov

_____

_____

_____

_______

________

Podieľa sa na rozdeľovaní povinností v skupine a plní ich povinnosti

Navrhuje nápady

Aktívne sa zapája do diskusie v skupine (rozvíja, zovšeobecňuje navrhované myšlienky, informácie)

Pomáha členom skupiny

Pozorne počúva a kladie otázky

Schopný viesť diskusiu (slušne namieta, usiluje sa o dohodu v otázkach, ktoré vyvolali spory)

Pracuje v skupine so zameraním na zadanú učebnú úlohu

Konečné skóre

V. Výsledky lekcie. štádium reflexie.

Chlapci v kruhu hovoria jednou vetou, pričom si z reflexnej obrazovky na tabuli vyberú začiatok vety:

1. Dnes som sa naučil… 2. Bolo to zaujímavé… 3. Bolo to ťažké… 4. Splnil som úlohy…

5. Uvedomil som si, že... 6. Teraz môžem... 7. Cítil som, že... 8. Získal som...

9. Naučil som sa... 10. Uspel som... 11. Mohol som... 12. Pokúsim sa...

13. prekvapil ma... 14. dal mi lekciu do života... 15. Cítil som sa ako...

VI. Informačná fáza domácej úlohy.

Kreatívna úloha.

1. Napíšte priateľovi list so svojimi dojmami z filmu The Poor Folk a postavami z románu.

2. Vytvorte esej "Môj obľúbený list v Poor People."

3. V akej životnej situácii som sa cítil ako „malý človiečik“?

Téma hodiny: 8. ročník c

F.M. Dostojevskij "Chudobní ľudia"

Cieľ: rozšíriť vedomosti študentov v oblasti ruskej literatúry.

Výchovná úloha : oboznámiť študentov s prácou Dostojevského „Chudáci“.

Úloha sa vyvíja : rozvoj schopnosti analyzovať literárne dielo.

Úloha je výchovná : mravná výchova.

Počas tried:

1. Vyhlasuje sa téma a úlohy vyučovacej hodiny.

2. Minúta poézie.

3. Úvod o spisovateľovi.

4. Čítanie a analýza:

Kto sú hlavné postavy diela?

Aký príbeh je rozprávaný v tomto diele? Aký je váš postoj k hrdinom?

Aké pocity vyvolávajú postavy? odôvodniť. O čom je tento diel?

Čo môže čitateľa naučiť?

5. Kľúčové otázky.

Čo je postavenie autora vo vzťahu k hrdinom? Prečo podľa vás autor opustil optimistický koniec? Vymyslite si vlastnú verziu konca príbehu. Vysvetlite význam názvu príbehu. Myslíte si, že téma „malý muž“ je relevantná?

F.M. Dostojevskij "Chudobní ľudia"

Zhrnutie. Makar Alekseevič Devuškin je 47-ročný titulárny poradca, ktorý prepisuje papiere za malý plat v jednom z petrohradských oddelení. Práve sa presťahoval do nového bytu v hlavnej budove neďaleko Fontanky pozdĺž dlhej chodby dverí do izieb nájomníkov. Sám hrdina sa schúlil za prepážkou v spoločenskej miestnosti. Jeho bývalé bývanie nebolo príkladom toho najlepšieho. Teraz je však pre Devushkina hlavnou vecou lacnosť, pretože na tom istom dvore prenajíma pohodlnejší a drahší byt pre svoju vzdialenú príbuznú Varvaru Alekseevnu Dobroselovú. Chudobný úradník si vezme pod ochranu 17-ročnú sirotu, za ktorú sa okrem neho nemal kto prihovárať. Žijú v blízkosti a zriedka sa vidia, pretože Makar sa bojí klebiet. Obaja však potrebujú teplo a sympatie, ktoré čerpajú z každodennej vzájomnej korešpondencie. História vzťahu medzi Makarom a Varenkou je odhalená v 31 jeho a 24 jeho listoch, napísaných od 8. apríla do 30. septembra 184... Prvý list M. je preniknutý šťastím z nájdenia srdečnej náklonnosti. Profituje z kvetov a sladkostí pre svojho anjelika, pričom si odopiera jedlo a oblečenie. Varenka sa hnevá na patróna, že je príliš veľa.

Taký je osud Varenky. Vyrastala na dedine, no jej otec prišiel o miesto správcu panstva a rodinu odviedol do Petrohradu. Môj otec veľmi tvrdo pracoval, ochorel a zomrel. Matku postihol rovnaký osud. Vdovu, Varenkinu ​​matku a jej dcéru prichýlila príbuzná Anna Fedorovna, ktorá neskôr Varenku predala bohatému statkárovi Bykovovi, ktorý sa k dievčaťu správal kruto. Ochorela. Makar sa o ňu postaral. Celý mesiac bola v bezvedomí.

Keď sa cítila lepšie, bála sa, že ju Bykov nájde. To sa stalo. Bykov povedal, že ak si ho Varenka nezoberie, ožení sa s manželkou bohatého obchodníka. Ale Varenka sa zaňho stále vydáva. Makar to má ťažké.

Prečo taký koniec? Je spravodlivý? Ako by ste dokončili tento kúsok?

6. Zostavenie päťveršia o diele.

"Chudobní ľudia"

Dojímavé, vzrušujúce.

Nastoľuje problém „malého človeka“, nenecháva človeka ľahostajným, učí milosrdenstvu, vyžaduje milosrdenstvo od spoločnosti.

Smutné, tragické, vzbudzujúce súcit, dožadujúce sa spravodlivosti.

Bolesť.

7. Výsledky, závery, odhady. Dokončite vetu: Dnes to bolo zaujímavé...Bolo to pre mňa ťažké...Teraz môžem...

8. D/Z Príbeh o Dostojevskom. Čítanie podľa rolí fragmentu, ktorý sa vám páči. Urobte si kvíz o práci s 5 otázkami.

Najnovší obsah stránky